
Studentenorganisaties maken zich ernstig zorgen over oplopende studieschulden en de toegankelijkheid
Het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) en de Landelijke Studenten Vakbond (LSVb) waarschuwen staatssecretaris Zijlstra voor de gevolgen van zijn beleid. De verzameling maatregelen waaronder de langstudeerboete, extreem dure tweede studies, het verdwijnen van de basisbeurs in de masterfase zijn een groot risico voor de toegankelijkheid van het hoger onderwijs of zorgen voor nog hogere studieschulden. In een overleg met de staatssecretaris zullen de studentenorganisaties vandaag hem ook confronteren met het ontbreken van een overgangsregeling. Als de staatssecretaris niet pal gaat staan voor de kwaliteit en toegankelijkheid zullen het ISO en de LSVb vanaf 13 maart aftrappen met acties.
“De studieschulden zijn de afgelopen jaren enorm toegenomen. De plannen van de staatssecretaris om de basisbeurs gedurende de masterfase en het recht op een OV-reisrecht in te korten zullen deze toename enorm versterken,” zegt Sebastiaan Hameleers, voorzitter van het ISO. Het ISO en de LSVb hameren daarnaast op de overhaaste invoering van de maatregelen. Studenten die nu een tweejarige master volgen verliezen volgend jaar al hun basisbeurs, een bedrag van 3200 euro. Volgens de studentenorganisaties is dat in strijd met de rechtszekerheid omdat zij al begonnen waren aan de master toen de maatregel nog niet effectief was.
De LSVb maakt zich in het bijzonder zorgen over de toegankelijkheid van het hoger onderwijs. “De staatssecretaris zorgt er persoonlijk voor dat de toegankelijkheid van het hoger onderwijs beperkt wordt,” stelt Pascal ten Have, LSVb-voorzitter,” Bovendien raakt hij juist de kwetsbaarste studenten door de aanvullende beurs weg te halen bij studenten met weigerachtige en onvindbare ouders.”
ISO en LSVb gaan door de opeenstapeling van de plannen van de staatssecretaris actie voeren en stemmen deze onderling af. Een aantal acties zullen ook samen georganiseerd worden.
ISO start op 13 maart
Aanstaande dinsdag op 13 maart om 13.00 start het ISO de actie “Wie betaalt de rekening?” op de campus van de TU Delft. Het ISO roept alle studenten op om hierbij aanwezig te zijn. Er is bewust voor de campus van Delft gekozen omdat juist de bètastudenten harder getroffen worden door de maatregelen. In de week van 19 t/m 23 maart organiseren het ISO, de LSVb in samenwerking met hun lidorganisaties de hele week door verschillende acties.
Overzicht van voorlopige acties. Volg onze acties via www.lsvb.nl en www.iso.nl.
13 maart: Actie rond lunchtijd op de Campus in Delft door het ISO.
14 maart: Ludieke acties in Nijmegen georganiseerd door AKKU.
20 maart: Demonstratie Nijmegen georganiseerd door AKKU.
21 maart: Fietsactie van Amsterdam naar Den Haag georganiseerd door LSVb en ISO.
22 maart: Actie op de campus van de TU Delft georganiseerd door VSSD.
22 maart: Actie op Hogeschool Windesheim in Zwolle: georganiseerd door de Centrale Medezeggenschap en SOOZ.
23 maart: Manifestatie op de Dam in Amsterdam waarin huidige studenten stil staan bij de kansen die ze hebben gekregen om goed te studeren en die aankomend studenten niet meer krijgen. Georganiseerd door ASVA.
Studenten gaan actie voeren tegen bezuinigingen hoger onderwijs
Home
One comment
Pingback: T/m 23 maart, diverse steden: Studenten in actie! | Doorbraak.eu