Deze week start de ‘beat the crisis’ campagne om afgestudeerde studenten te steunen in tijden van crisis. Veel hoger opgeleide jongeren hebben het op dit moment lastig bij het vinden van hun eerste baan. Ze kunnen hun crisisverhaal achter te laten op www.beatthecrisis.nu, waarmee de LSVb en de vakbond Unie de problematiek bij de politiek aankaarten. Op de website wisselen studenten tips en goede ideeën uit om de crisis te overwinnen.
Het is crisis; voor het eerst sinds decennia komen ook de hoger opgeleide jongeren moeilijk aan het werk. Studenten die jaren hard hebben gestudeerd met een bijna gegarandeerde baan in het vooruitzicht, komen er enigszins bekaaid vanaf. Een diploma van de hogeschool of universiteit is geen garantie voor een baan. Zeker als starter is het erg lastig. Bedrijven spelen op safe en zoeken mensen met ervaring, als ze überhaupt al mensen aannemen. Grote bedrijven nemen minder en soms helemaal geen nieuwe mensen meer aan. Dit terwijl de stroom van afgestudeerden gestaag doorgaat.
Doorstuderen, daarna een stage en anders een eigen bedrijf
Als student die op het punt staat af te studeren of net is afgestudeerd, voel je je enigszins genaaid. Anderhalf jaar geleden was je zo aan de bak gekomen en nu moet je ploeteren om iets te vinden. Vind je iets, dan moet je vaak nog met minder genoegen nemen. Het vooruitzicht was altijd rooskleurig en daarom heb je het beste van je studie gemaakt. Zo heb je veel dingen naast de studie gedaan en daarmee een goed CV, maar ook een studieschuld opgebouwd. Met een diploma op zak blijkt het geen loon naar werken en dat is zuur.
Wat kunnen wij doen?
Om de politieke aandacht op te eisen voor de problemen van deze groep starters zijn de LSVb en de Unie de website www.beatthecrisis.nu gestart. Door persoonlijke verhalen op deze manier te verzamelen kunnen we onze argumenten in Den Haag kracht bij zetten. Het kabinet focust zich bij de bestrijding van jongerenwerkeloosheid op de lager opgeleide jongeren, maar vergeet in hun plannen de hoger opgeleide jongeren te betrekken.
De gedachte is dat deze groep zichzelf redt, wat ook grotendeels opgaat. Het zou alleen ontzettend zonde zijn als deze studenten onder hun niveau gaan werken en zo een deel van de kennis uit de opleiding verloren gaat. Trekt de economie weer aan, dan hebben we deze groep weer keihard nodig.
Het kabinet zou dit moeten inzien en deze studenten tegemoet moeten komen, mede vanwege het algemeen belang dat hiermee gebaat is. Voor de studenten zou het ontzettend goed uitkomen als ze werden gesteund in dingen die ze kunnen doen waarmee ze niet eindigen als crisisslachtoffer.
Wat kun jij doen?
- Vind je niet direct een baan in je eigen beroepsveld, dan kan een tweede studie wellicht uitkomst bieden. Er zijn velden die nog steeds mensen zoeken. Anders zullen we over een tijdje weer met een tekort zitten. Een tweede studie moet dan ook aantrekkelijk worden gemaakt en misschien kan er een stimulans komen op specifieke beroepen. We willen toch meer hoger opgeleide leraren?
- Stagelopen kan om meerdere redenen uitkomst bieden. Je krijgt extra werkervaring, kans om door te stromen in het bedrijf en je koopt wat extra tijd om de crisis uit te zitten. Het is zaak dat de overheid bedrijven aanmoedigt om extra stageplekken te creëren en zelf ook meer stagiairs een plek biedt. Het leerproces moet wel centraal staan en er moet een redelijke stagevergoeding worden geboden.
- Voor de zelfverzekerde afgestudeerde biedt het ondernemerschap een uitkomst bij het uitblijven van een baan. Geeft niemand je het, dan pak je het zelf. Ga naar de KvK met een goed idee en schrijf je in. Hierbij kan je gebruik maken van alle voordelen die de overheid biedt aan starters. Het kabinet zou ook moeten kijken of er reden is tot het gericht motiveren van deze veelbelovende jongeren om voor het ondernemerschap te kiezen.
Het zijn allemaal goede ideeën waarmee je, als je het slim aanpakt, de crisis kan overwinnen. Er is veel meer te bedenken en laat dat ook achter opwww.beatthecrisis.nu. Dat het er niet makkelijker op is geworden is juist een reden om het slim aan te pakken. Met een beetje doorzettingsvermogen is nog steeds alles mogelijk. Tot die tijd is het belangrijk om aan te geven tegen welke problemen je aanloopt, dan zullen de Unie en LSVb eraan werken om dit aan te pakken.
Home